W dzisiejszych czasach medytacja stała się bardzo popularna i coraz więcej osób zaczyna interesować się tą praktyką. Niestety, mimo tego, nadal istnieje wiele błędnych przekonań i mitów na jej temat, które powstrzymują ludzi przed spróbowaniem medytacji.
Celem tego artykułu jest pokazanie, że ta praktyka jest dostępna dla każdego, bez względu na wyznanie, pochodzenie czy styl życia. Chcę pokazać, że medytowanie jest prostsze, niż można to sobie wyobrażać. Ponadto chcę udowodnić, że regularne medytowanie może być bardzo korzystna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a także pomaga w radzeniu sobie ze stresem i napięciem.
Dla niektórych medytacja może wydawać się czymś bardzo abstrakcyjnym. Pojawiło się wiele błędnych przekonań i mitów na temat medytacji, dlatego wypada sprostować niektóre z nich.
Medytacja nie jest religią.
Mimo że mocno kojarzy się z buddyzmem czy hinduizmem, może być ona praktykowana w oderwaniu od jakiejkolwiek religii, a także w zgodzie z każdym wyznaniem religijnym.
Medytacja nie jest modlitwą.
W modlitwie najczęściej kierujemy się do jakiejś “istoty wyższej”, zależnie od religii. W medytacji nie zwracamy się do nikogo, nie ma też znaczenia w co wierzymy.
Medytacji nie trzeba poświęcać dużej ilości czasu.
Warto zacząć od kilku minut i sukcesywnie wydłużać czas, gdy nabierzesz nieco wprawy. Od długości praktyki zdecydowanie ważniejszym elementem jest jej regularność.
Medytacja nie jest transem, nie jest też odlotem.
Medytacja nie powoduje oderwania od rzeczywistości, nie powoduje też utraty świadomości. Wręcz przeciwnie, stan medytacyjny jest stanem 100% świadomości i tego, co dzieje się tu i teraz.
Medytacja nie jest ucieczką od problemów.
Medytując, uczymy się rozwiązywać problemy, a nie od nich uciekać. Medytacja daje nam narzędzia do mądrego zarządzania myślami i emocjami, czyniąc nas bardziej odpornymi na pojawiające się w życiu sytuacje.
Medytacja jest czymś innym niż stan bezmyślności.
Bezmyślność jest rodzajem otępienia, w którym człowiek nie wie co się z nim dzieje. Stan medytacji, czyli nie myślenia, daje odpocząć naszej głowie i pozwala odłączyć się od własnego ego.
Medytacja nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, sprzętu czy umiejętności.
Medytacja jest praktyką dostępną dla każdego, nie trzeba mieć żadnego talentu, nie trzeba stosować żadnych trudnych pozycji, by móc medytować.
Mam nadzieję, że ten artykuł oraz to, co robię, ma dla Ciebie wartość. Jeśli tak to może rozważysz wsparcie moich działań i zaproszenie mnie na wirtualną kawkę? 😉
Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z medytacją, ale nie wiesz, od czego zacząć zapraszam Cię do zapoznania się z moim kursem medytacji online: >> link << lub ofertą warsztatów: >> link <<
Zapraszam Cię również na mojego instagram’a i facebook’a, gdzie regularnie dzielę się treściami z tematyki rozwoju osobistego.
A Ty znasz jakieś ciekawe mity na temat medytacji? A może masz jakieś pytania na temat medytacji? Daj znać w komentarzu 😉
Wzmianka o artykule w: Medytacja: dlaczego wiele popularnych praktyk może prowadzić do niepożądanych skutków? - Arek Piechowski